Aký je rozdiel medzi WordPress témami zadarmo a platenými témami

Aký je rozdiel medzi WordPress témami zadarmo a platenými témami

Asi ste si na našej web stránke všimli, že ponúkame témy web stránok, ktoré sú zadarmo, ale aj platené, prémiové. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Výhody WordPress tém zadarmo

1. Cena

Hlavná a jediná výhoda WordPress tém, ktoré sú zadarmo, je fakt, že sú zadarmo na súkromné, ale aj na komerčné využitie.

Pokiaľ máte veľmi málo finančných prostriedkov, alebo s podnikaním na internete iba začínate, toto je tá pravá voľba pre vás. Najskôr sa ale poďme pozrieť, či vás nevýhody WordPress tém zadarmo náhodou neodradia.

Nevýhody WordPress tém zadarmo

1. Odkaz na autora v pätičke web stránky

Pokiaľ si vyberiete web stránku s témou, ktorá je zadarmo, je nevyhnutné v pätičke web stránky ponechať meno a odkaz na stránku autora. Toto je základným dôvodom, prečo ľudia a firmy vytvárajú web stránky zadarmo a umožňujú iným ich užívanie na súkromné, alebo dokonca komerčné účely.

Poznámka: Odkaz na stránku autora je teoreticky možné natvrdo z web stránky vymazať, každopádne by ste tým porušili autorské práva autora danej témy. A taktiež je to nemorálne a neetické.

Keď už sa rozhodnete použiť tému, ktorá je úplne zadarmo, jeden malý odkaz v pätičke stránky vy vám nemal vadiť.

2. Veľká rozšírenosť tém zadarmo

Témy zadarmo sú veľmi populárne na celom svete a tých kvalitných až tak mnoho nie je. Práve preto existujú tisíce, ba dokonca desaťtisíce rôznych web stránok, ktoré sú postavené na tej istej téme. Majú teda veľmi podobný dizajn a štruktúru.

3. Žiadna podpora od autorov tém

To, že jednu tému používajú tisícky ľudí znamená, že mnohí z nich budú mať s použitím danej témy nejaký problém. Samotný autor nemá šancu pomôcť všetkým a odpovedať na každú jednu ich otázku.

Podpora je časovo náročná a autor za ňu nedostane ani euro.

Určitým štandardom pri témach zadarmo je fakt, že si všetko musíte urobiť sami a autor vám nič negarantuje.

4. Prílišná jednoduchosť a malá funkcionalita

Tým, že autor zverejní tému zadarmo, sa väčšinou snaží dostať do povedomia, urobiť si akúsi základňu fanúšikov, ktorí neskôr od neho kúpia plnohodnotné prémiové témy. Preto sú často témy zadarmo obmedzené. Nemyslím tým, že by neboli funkčné.

Funkcionalita zvyčajne neprekračuje minimum, ktoré je potrebné na to, aby sa téma stala populárnou.

Niektorí autori sa venujú témam zadarmo viac, ako iní. Niektorí ich nabijú funkcionalitami, no niektorým stačí iba akýsi základ. Všetko záleží od autora, ktorého si vyberiete, a od konkrétnej témy.

Výhody prémiových tém pre WordPress

1. Žiadny odkaz na autora témy

Keďže autor prémiovej témy od vás dostal zaplatené, nebude od vás vyžadovať odkaz, aby ste mu robili reklamu zobrazením jeho ako autora danej témy v pätičke svojej web stránky.

Vaša web stránka bude vyzerať, akoby ste ju vytvorili vy, alebo vám bola vytvorená na mieru.

2. Zákaznícka podpora

Malé problémy sa vyskytnú vždy a všade. Nedá sa im stopercentne vyhnúť. Keďže ste za vašu téma zaplatili, máte možnosť jej autora požiadať o radu, alebo o pomoc. Toto vám môže zachrániť desiatky až stovky eur, ktoré by ste inak museli zaplatiť programátorovi.

3. Malá rozšírenosť

Čím drahšie niečo je, tým menej ľudí si to môže dovoliť. Pokiaľ si ale nemôžete dovoliť zaplatiť tisíce eur za web stránku vytvorenú na mieru od grafického štúdia, odporúčam vám vybrať sa smerom prémiových tém.

Prémiová téma nemusí byť drahá. Niekedy stačí, aby nebola úplne zadarmo, čo odradí množstvo ľudí.

Aj malá cenovka zapríčiní, že počet web stránok s danou témou rapídne klesá.

4. Veľká funkcionalita

Autorov prémiových tém je mnoho. Podnikať štýlom “vytvorím jeden produkt a predám ho tisíc krát” by chcel asi každý, preto sa im netreba diviť.

Kvôli vysokej konkurencii sa autori prémiových tém musia snažiť, aby si firmy a jednotlivci vybrali práve ich.

Pomer cena-výkon je v hlavách konzumentov hlboko zakorenený. Hlavne mužské pokolenie si pri nákupoch často porovnáva pomer ceny a výkonu daného vozidla, alebo domáceho kina. Neostáva však iba pritom, a to vedia veľmi dobre aj tvorcovia prémiových tém pre WordPress.

Zjednodušene povedané, čím väčšiu funkcionalitu prémiová téma má, tým lepší bude pomer ceny a výkonu danej web stránky.

5. Kvalitné prevedenie

Štúdie staré už vyše 9 rokov dokazujú, že dizajn je nesmierne dôležitým faktorom kvality web stránky. Kvalitný dizajn vzbudzuje u vašich potenciálnych zákazníkov pocit dôvery vo vás a vašu značku. Čo je ešte dôležitejšie je fakt, že zlý dizajn (ako napríklad malé písmo, neprehľadná štruktúra web stránky, alebo zlé použitie farieb) vašej firme uškodí viac, ako by kvalitný dizajn pomohol.

Prémiové WordPress témy sú kvalitné a pôsobia profesionálne. Za relatívne nízku cenu dostanete profesionálne vyzerajúci produkt s elegantným dizajnom a veľkou funkcionalitou.

6. Veľký výber prémiových tém

Počet autorov prémiových tém sa dá počítať v stovkách až tisícoch. Jeden autor vytvorí priemerne 10-20 prémiových tém. Množstvo tém, z ktorých si môžete vybrať, je teda bez akéhokoľvek preháňania obrovský.

7. Špecializácia

Autori prémiových tém často vytvárajú témy, ktoré sú úzko špecifické – zamerané na jedno odvetvie, alebo trh. Nie je preto problém nájsť prémiové témy pre web stránky reštaurácií a kaviarní, hotelov, cestovných kancelárií, realitných agentúr, predajní módneho oblečenia, fotografov a mnohých iných odvetví.

Záver

Verím, že vám tento článok pomohol zorientovať sa vo svete WordPress tém a už viete, aký typ témy si vyberiete pre váš nasledujúci projekt.

Máte skúsenosti s WordPress témami, či už prémiovými, alebo tými zadarmo? Prečo ste si vybrali prémiovú, alebo práve zadarmo tému? Podeľte sa s nami v komentári.

Úvodná fotka bola vytvorená cez placeit.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *